Hibe Kredisi

Hibe kredisi Devletin yatırım yapmak ya da işini geliştirmek amacıyla verdiği geri ödemesi olmayan kredi türüdür. Devletin hibe kredisi adıyla sağladığı ödenekler istihdam ve ekonomik büyümeye büyük katkı sağlamaktadır. Yeni yatırımların varlığı bulunduğu bölgeye değer katarak yeni iş olanaklarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yatırımlar ekonomik döngüyü oluşturarak hem işsizliğin azalmasını sağlamakta hem de vergilerin ödenmesi gerçekleşmektedir. Ülkenin kalkınması için sağlanan hibe krediler sayesinde hiç yatırım yapmayı düşünmeyen kişiler için de cazip hale gelmektedir.

Hibe krediler için başvuru nasıl yapılmaktadır? Öncelikle Kosgeb ve İşkur gibi merkezlere kayıt olup üye olmak gerekmektedir. Bu yerlerdeki girişimcilik kurslarına kaydolup eğitim başarılı bir şekilde bitirilmelidir. Mezun olup sertifika alan kişiler hibe kredisi için başvuruda bulunabilmektedir.

Hibe krediler için gerekli evraklar nelerdir?

  •  Faaliyet belgesi
  •  Girişimcilik sertifikası
  •  Kobi bilgisi dökümanı
  •  Kobi beyannamesi dökümanı
  •  İmza beyannamesi ve imza sirküsü
  •  icari ve esnaf sicil gazetesi
  •  İş yeri projesi

Yukarda yer alan belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanıp ilave istenen belgelerde temin edildikten sonra ilgili bölümlerin genel müdürlüklerine hibe kredisi için başvuruda bulunabilir. Böylelikle kişilere işlerini kurmada kolaylık sağlanmış olmakta ve ülke ekonomisi de kalkınmış olmaktadır.

Hibe krediler belli aşamaları içermektedir.

Her hibe kredisi için başvuran kişilere bu ödenek çıkmamaktadır. Hibe kredisinde önemli olan işin niteliği ve potansiyelinin yüksek olmasıdır. Genç girişimcilere hibe kredisi verilememektedir. Devlet gelecek vaat eden proje ve işler için bu desteği sağlamaktadır.