Teşvik Belgesi

Teşvik Belgesi Yeni istihdam alanlarının oluşturulması, sermayelerin yatırıma dönüştürülmesi ve yeni yatırımların oluşabilmesi açısından devlet yatırımcıları desteklemektedirler. Bu bağlamda da yatırımcılar teşvik belgesi almaları gerekmektedir. Ekonomi Bakanlığının bu teşvik belgesi vermesiyle yatırımcılar istedikleri yönde proje yatırımlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Teşvik Belgesi

Teşvik belgesi danışmanlık hizmeti veren şirketimiz sizlerin her türlü sorununa hem siteden hem de telefondan yardım edebilmek için hizmetinizde bulunmaktadır. Teşvik belge başvurusunun nasıl yapılacağı, kimlerin başvurabileceği ve desteklerin hangi yollar ile verilebileceği gibi soruların cevapları sitemizde detaylıca bulunmaktadır. Şirketimiz bu alanlarda sizlere danışmanlık hizmeti vermek adına uzman kadrosuyla birlikte oldukça kaliteli ve yeterli hizmeti vermektedir.  Sermayelerin yatırıma yönlendirilerek desteklenmesi için yatırım teşvik belge adı verilen belgelerle devlet tarafından bu işleri yapmada sorumluluk alacak kişiler teşvik edilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi Hakkında Temel Bilgiler Nedir

Yatırım teşvik belge teşvikleri devletin kullandığı çok değerli bir araç olurken aynı zamanda girişimciler için de yatırım projelerini gerçekleştirebilmesinde oldukça etkili bir araç olarak görülebilmektedir.  Yatırım teşvik belge yatırımın konusunu, yerini ve kullanacakları teşvik tutarını belirleyen belgedir. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yabancı Sermaye ve Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından verilen yatırım teşvik belgesinin süresi 3 yıl olmaktadır. Bu belgeye gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilmektedir. Tüzel kişiler arasında; vakıf, dernek, sermaye şirketleri, iş ortakları, önemli paya sahip yabancı şirketler, ayrıca gerçek kişiler belge için başvuru yapabilmektedir. Yatırım teşvik belge hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan yazıları okuyabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Kapatma

Yatırım teşvik belge çerçevesinde yatırımların projelerinde değerlendirme sonucunda öngörülen sürede gerçekleştirilmesi temel maddedir.  Teşvik belgesinde öngörülen yatırım süresi sonunda vizesinin yapılmasına yatırım teşvik belge kapatma/ yatırım teşvik belge vizesi denilir.

Öngörülen sürede gerçekleştirilemez ise bir miktar ek süre verilebilmektedir.  Bunları takiben detaylı hukuksal işlemlere devam edilebilmekte ve bakanlıktan ek süre alınabilmektedir. Yatırımların öngörülen süre içinde tamamlanmaması veya anlaşmadaki maddelere uyulmaması durumunda teşvik belgeleri iptal edilerek sağlanmış olan destekler mevzuat çerçevesinde yatırımcılardan geri alınır.