Turizm Teşvikleri Nelerdir?

Türkiye’de turizm teşvik işlemlerine yönelik tüm destekler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Turizm ile ilgilenen otel ve işletmelere sağlanan bu destekler, tamamen hem işletmeleri hem de ülkeyi kalkındırmak amacıyla yapılmaktadır. Yatırımlar, işletmecilere verilen krediler ve diğer tüm destekler gerekli evraklar ile Kültür Bakanlığına bağlı Teşvik ve Destek Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Turizm Teşvik Destekleri Nelerdir?

1- Turizm teşvik destekleri arasında en önemlisi, KOSGEB kapsamında yatırımcıya sağlanan insiyatif ve hizmetlerdir.

2- Bakanlar Kurulu kapsamında turizm ile uğraşan yatırımcılara sağlanan turizm teşvik destekleri,

3- Yurt içi ve yurt dışında ülkeye turist gelmesini sağlayacak tanıtıcı fuarlara katılım için gerekli hizmet ve destek,

4- Emlak vergisi ile ilgili bazı muafiyetler

5- Turizm teşvik kanunu kapsamında turizmciye sağlanacak baz teşvikler

6- Türkiye İhracat Kredi Bankası aracılığı ile yatırımcıya turizm teşvik kredisi sağlamak gibi pek çok teşvik amaçlı destek projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

KOSGEB Tarafından Sağlanan Teşvikler

Hizmet sektöründe bulunan turizm işletmeleri KOSGEB bünyesine bağlı olarak destek ve teşvik projelerinden yaralanacaktır. Turizm ve yatırımlara yönelik olarak, belli kurallar çerçevesinde geri ödemeli ya da geri ödemesiz olarak kredi ve hizmet teşvikleri sağlanmaktadır. Kullanılan kredilerde faiz uygulaması olmadan uzun vadeli şekilde geri ödemek mümkündür. Bazı krediler içinse, devletin tam desteği olup geri ödemesiz yatırım teşviki olarak turizm ile ilgilenen işletme ve otellere verilmektedir.