Turizm Yatırım Belgesi

Turizm Yatırım Belgesi Nedir?

Turizm yatırım belgesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tüm turizm işletmelerinin, yaptıkları yatırımlar sayesinde verilen bir belgedir. Turizm yatırım belgesi taleplerinde, turizm işletmesinin büyüklüğü, ölçümü ve tesisin sınıfına göre belge talep edilir ve başvuru formları bu talep doğrultusunda değerlendirilir. Başvuru yapım aşamasında hazırlanan belge ile tesisin kategorisi uyum gösteriyorsa, sahip olduğu sınıfa göre turizm yatırım belgesi verilmektedir.

Turizm Yatırım Belgesi Ne İşe Yarar?

Gerekli başvurular yapılarak alınan turizm yatırım belgesi sayesinde, yatırım amaçlı kullanılan makine ve benzeri ürünler için KDV ödemesi yapmazsınız. Turizm işletmeleri ve otellerde en az 40 odalı olmak koşuluyla herhangi bir yatırım yapıldığında vergi muafiyeti ve sigorta primi işveren hissesi desteği de devlet tarafından sağlanmış olur. Tüm bunların yanı sıra, devlet tarafından hem yatırımcı için hem de istihdam sağlanması için belli teşvikler yapılmaktadır. Yer tahsis, muafiyetler ya da geri ödemeli, geri ödemesiz krediler de yatırımcılara sağlanabilmektedir.

Turizm Yatırım Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Yatırım yerinin açık adresi, ada, parsel numaraları ile başvuru yapan kişinin kimlik bilgileri gerekmektedir. Ayrıca, yatırım türüne ve sınıfına ait belgeler ve belge numaraları da başvuru esnasında temin edilmelidir. Yatırım yapacak kişiden hariç mal sahibinin adres ve kişi bilgileri de dosyaya eklenmelidir. Tüm bunların yanı sıra, açacağınız işletmeye göre işletme ve iş yeri ruhsatı da gerekmektedir. Bu belgeler ile ilgili yatırım teşvik müdürlüklerine başvurularınızı yaparak, sağlanan teşviklerden yararlanabilirsiniz.